RANDOMIZOWANE, PODWÓJNIE ZAŚLEPIONE, KONTROLOWANE PLACEBO BADANIE:

Efekty stosowania wieloszczepowego probiotyku
u
dorosłych z IBS z przewagą biegunki

 

 

Pytanie:

Czy probiotyk wieloszczepowy jest skuteczniejszy niż placebo w zmniejszaniu objawów ze strony przewodu pokarmowego i poprawie jakości życia u pacjentów z IBS-D?

 

Metody:

360 z 400 uczestników, u których, zgodnie z kryteriami III rzymskimi, zdiagnozowano IBS z dominującą biegunką (IBS-D) o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego, ukończyło próbę kliniczną, podczas trwania której pacjenci otrzymywali probiotyk (14 szczepów bakterii probiotycznych; 8 miliardów CFU na dzień) lub placebo przez 16 tygodni. Objawy IBS (nasilenie bólu brzucha i częstość jego występowania mierzone za pomocą kwestionariusza IBS-SSS) oraz jakość życia (mierzone za pomocą kwestionariusza IBS-QoL) oceniano co miesiąc przez okres 5 miesięcy. Nie wprowadzono żadnych zmian w stylu życia/ diecie uczestników.

 

Wyniki:

181 pacjentów otrzymywało probiotyk, a 179 otrzymywało placebo. W 5. miesiącu poziom bólu brzucha istotnie bardziej zmniejszył się w grupie otrzymującej probiotyk w porównaniu do placebo (58.5± 11.1 to 18.1 ± 15.2 vs. 57.2 ± 10.6 to 30.2 ± 19.9; p<0.001). Liczba wypróżnień w ciągu dnia znacząco zmalała od 2 miesiąca w grupie otrzymującej probiotyk w porównaniu z grupą placebo.

Na początku wszyscy pacjenci oceniali swoje objawy jako umiarkowane do ciężkich, podczas gdy pod koniec badania wartość ta zmniejszyła się do 13,8% w grupie otrzymującej probiotyk w porównaniu z 48% w grupie placebo (p <0,001). Nie zgłoszono żadnych poważnych skutków ubocznych i zdarzeń niepożądanych.

 

Wnioski:

Suplementacja probiotyku wieloszczepowego była dobrze tolerowana i związana ze statystycznie istotną, konsekwentną poprawą ogólnego nasilenia objawów u pacjentów z IBS-D.

Kluczowe wnioski:

  1. Poziom bólu brzucha zmniejszył się o prawie 70% w grupie eksperymentalnej w porównaniu z 47% w grupie placebo w okresie obserwacji;
  2. Częstotliwość bólu IBS zmniejszyła się o >70% (z 7.7 do 2.2 na 10 dni w 5 miesiącu);
  3. Wszystkie parametry QoL wykazały istotnie większą i konsekwentną poprawę w grupie eksperymentalnej niż w grupie placebo;
  4. Pod koniec badania 34% pacjentów w grupie eksperymentalnej w porównaniu z 13% w grupie placebo było bezobjawowych.

 

PRACA BADAWCZA