RANDOMIZOWANE, PODWÓJNIE ZAŚLEPIONE, KONTROLOWANE PLACEBO BADANIE:
Przyjmowanie wieloszczepowego probiotyku zmniejsza objawy depresji i wartościowanie emocjonalne u osób z obniżonym nastrojem
Pytanie:
Czy 14-szczepowa formuła probiotyczna – Bio Kult Everyday – jest skuteczniejsza niż placebo w zmniejszaniu objawów depresji oraz poprawie procesów emocjonalnych i poznawczych u osób z obniżonym nastrojem, u których nie stosuje się farmakoterapii?
Metody:
Do badania zrekrutowano łącznie 71 uczestników w wieku 18-55 lat, którzy w kwestionariuszu PHQ-9 uzyskali od 5 do 19 punktów. Pomimo braku diagnozy depresji, wyniki PHQ-9 osób włączonych do badania odpowiadają oczekiwanym wynikom PHQ-9 w łagodnej do umiarkowanej depresji. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do grupy otrzymującej 8x109 CFU/dzień 14-szczepowej mieszaniny probiotycznej lub identyczne placebo – przez okres 4 tygodni.
Badane wskaźniki:
· Nastrój
· Procesy emocjonalne
· Nauka przez nagradzanie
· Pomiary biologiczne
Wyniki:
Nastrój
Istotna poprawa wyników PHQ-9 w grupie probiotycznej w porównaniu z placebo (p< 0.05, n = 35). (Rysunek 1)
W grupie probiotycznej odnotowano istotną poprawę koncentracji po 4 tygodniach od rozpoczęcia badania (p<0.05) (Rysunek 2)
Przetwarzanie emocjonalne
Uczestnicy badania skategoryzowali obrazy ludzkich twarzy wyrażających siedem emocji (szczęście, złość, zaskoczenie, smutek, strach, wstręt i neutralność) i oceniano ich dokładność i czas reakcji. Grupa probiotyczna była dokładniejsza w klasyfikowaniu wszystkich emocji (p=0,034) w zadaniu rozpoznawania wyrazu twarzy (FERT). Osoby z depresją są bardziej skłonne do interpretowania, skupiania się i zapamiętywania negatywnych niż pozytywnych sygnałów emocjonalnych w tych zadaniach.
Wynik ten sugeruje, że grupa probiotyczna wykazała się większą spostrzegawczością oraz uwagą skierowaną na sygnały poza emocjonalne.
Nauka przez nagradzanie
W tym zadaniu badacze mierzyli stopień, w jakim uczestnicy uczą się wybierać najkorzystniejszy wynik z prób wygranych i przegranych. Grupa probiotyczna wykazywała zmniejszoną tendencję do wybierania korzystnej opcji zarówno z prób wygranych, jak i przegranych. (p<0,05) (Rysunek 3)
Można powiedzieć, że probiotyk przekazuje pewien stopień bezstronności emocjonalnej, gdy uczestnicy są mniej wrażliwi na określone bodźce emocjonalne lub są mniej dotknięci przegranymi i wygranymi. Zależna od probiotyków bezstronność wobec pozytywnych i negatywnych bodźców emocjonalnych lub nagrody nie została zaobserwowana w przypadku konwencjonalnych terapii przeciwdepresyjnych.
Pomiary biologiczne
Odnotowano nieistotną tendencję spadkową stężenia kortyzolu w ślinie w grupie probiotycznej. (Rysunek 4)
Wniosek:
Przyjmowanie 14-szczepowego probiotyku przez 4 tygodnie znacząco poprawiło nastrój w porównaniu z placebo. Biorąc pod uwagę dane dotyczące przetwarzania emocjonalnego, nauki przez nagradzanie i kortyzolu w ślinie, prawdopodobne jest, że tę poprawę można przypisać połączeniu mechanizmów biologicznych i psychologicznych. Konieczne będą dalsze badania na dużą skalę z randomizacją i grupą kontrolną otrzymującą placebo, aby dokładniej zbadać te wyniki. Obecne obserwacje sugerują, że regularne przyjmowanie probiotyków może być postrzegane jako strategia „wczesnej interwencji” dla osób doświadczających obniżonego nastroju.
PRACA BADAWCZA